sobota, 19 lutego 2011 10:21

Śrubiarnia

Napisał

Swoją zawodową przygodę w Raciborzu rozpoczynałem w Kolejowych Zakładach Maszyn i Sprzętu Drogowego. Zakład ten produkował około 120 różnych potrzebnych dla kolei drobiazgów. Ale miał jeden mankament - posiadał nie wykorzystane hale.

W warszawskim Zjednoczeniu spać po nocach z tego powodu nie mogli. Od czasu do czasu strzelali genialnym pomysłem nie dając na ten cel złamanego grosza. Rozeznać temat i zameldować. Mieliśmy produkować: siatkę Rabitza, beczki stalowe, remontować karuzelówki, a na koniec produkować śruby. Okazuje się bowiem, że z braku śrub nie można rocznie wyremontować 6 000 wagonów.

Aby tego nie pogłębiać - we wszystkich ZNTK-ach są całe oddziały produkujące śruby. Zaplanowano zerwanie 120-tu obrabiarek i zamontowanie ich w Raciborzu. Zlecono w kolejowym Biurze Projektów wykonać projekt. Przyjechali koledzy z taką relacją: produkcja śrub nie jest naszą specjalnością. Objechaliśmy zakłady i zrobiliśmy opracowanie. - Wariat pierwszy - śruba wykonana na kowarkach jest 200 razy tańsza. Wariant drugi - śruba wykonana na automatach jest 20 razy tańsza. - I znany ci wariant trzeci (patrz wyżej).

Zgadnij który zatwierdzili do realizacji?
- Ja nie muszę zgadywać. Ja wiem! Zatwierdzili wariant trzeci (i dodali:).

A jak będziecie z nimi w kontakcie to niech podrzucą nam 400 tokarzy, bo my od pół roku nie możemy dostać dwóch. No i jakieś mieszkania dla nich. I jeszcze jakąś małą elektrownię, albo linię przesyłową ,bo my 6 MW rezerwy nie mamy. I powidzcie tym panom, że śrub po tym przeniesieniu nie przybędzie, bo tokarka postawiona w Stargardzie, Gdańsku czy w Raciborzu ma taką samą wydajność! 

Powiemy ci ciekawostkę. W czasie naszego pobytu w śrubiarni w Łańcucie dyrektor oświadczył :

Mam maszyny, materiał, ludzi. Załatwcie mi 10 etatów, uruchomię drugą zmianę i zasypię kolej tanimi śrubami. Okazuje się że to przy gospodarce centralnie kierowanej, jest nie do załatwienia! Doszliście chyba do wniosku, że to bezhołowie na kolei ma długie tradycje

Czytany 1413 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 lutego 2017 14:57
Więcej w tej kategorii: « Patent Albośmy to jacy tacy... »
Zaloguj się, by skomentować